W. A. Mozart

1756 (Salcburk) - 1791 (Vídeň)  

Mozart vytvořil během svého krátkého, leč umělecky velmi plodného života celkem 626 děl: první ve věku 5 let a poslední na smrtelné posteli. Uvědomíme-li si, že Mozart zemřel ve věku pouhých 35 let, je to neuvěřitelný výkon, který je výsledkem nejen umělcovy píle, ale zejména a především výsledkem unikátní schopnosti jeho mozku umět se soustředit na několik aktivit současně. Mozart komponoval za jakýchkoli okolností, a to i ve chvílích, kdy se zaměstnával zcela odlišnou činností než je komponování, například svým oblíbeným biliárem. Navíc se mu podařilo vytvořit svůj vlastní styl hudby s nadčasovým charakterem.

K Mozartovým nejznámějším dílům patří jeho opery a zpěvohry. Za dvacet pět let jich napsal více než 20, z toho 5 oper patří k největším klenotům operní tvorby vůbec. Je to především "Kouzelná flétna" (1791) z posledního roku jeho života a dále pak "Figarova svatba" (1786), "Don Giovanni" (1787) a "Così fan tutte" (1790), všechny tři podle libreta Lorenza da Ponteho. A samozřejmě "Únos ze Serailu" (1782), lehká a hravá opera s orientální tématikou. Dokonce i méně často uváděné opery jako je "Idomeneo" (1781) a "La clemenza di Tito" (1791) jsou pojmem nejen pro hudební odborníky. Zpěvohra "Bastien a Bastienne", kterou Mozart složil v útlém věku 12 let, je jeho prvním mistrovským dílem.

Mozart napsal desítky symfonií, z nichž jmenujme alespoň "Haffnerovu" (KV 385), "Pražskou" (KV 504) a "Jupiterovu" (KV 551), které často zaznívají z koncertních sálů. Z velkého počtu orchestrálních skladeb je třeba jmenovat na prvním místě serenádu "Malá noční hudba", která je nejslavnějším a nejpůvabnějším dílem tohoto druhu. V Mozartově tvorbě nechybějí ani klavírní a houslové koncerty, napsal rovněž jeden jediný, avšak o to cennější, klarinetový koncert.

Mozart rovněž vytvořil více než desítku mší, mezi jiným též slavnou "Korunovační mši", a také mnoho krásných písní. Horečně a doslova do posledního dechu psané "Requiem" bylo po Mozartově smrti dokončeno jeho žákem, Franzem Xaverem Süssmayrem. Toto dílo je nejpůsobivější a nejdojímavější ze všech. Mozart zkomponoval tuto zádušní mši z pověření neznámého šlechtice, který chtěl dílo vydávat za své vlastní a také se mu to zpočátku podařilo.

První soupis svého hudebního díla vytvořil sám Mozart. Úplný a kompletní soupis díla pak vytvořil Ritter von Köchel. V roce 1862 byl vydán jeho "Chronologicko-tématický seznam veškerých zvukových děl Wolfganga Amadé Mozarta". Od té doby se mu říká "Köchler-Verzeichnis" (Köchlův seznam), zkráceně označený KV nebo jen K.

(použití textu a více informací na www.salzburg.info)